Navigace:
O párty a akcích se dozvídám
12.12.2016
Imagination Festival 2016 foto report
Koncem listopadu se v holešovickém Veletržním paláci uskutečnilo další pokračování úspěšného...
25.2.2015
Support Your Local Djs vol.3 první video!
Minutové video z poslední Support Your Local Djs vol.3, která se uskutečnila v music clubu Anděl 21.2.2015. Zahráli...
3.2.2015
Fotky Smoking Fast Fingers Buena Vista Plzeň - A.Skillz
Druhé kolo 2.ročníku mistrovství ČR v balení tabáku proběhlu v plzeňském klubu Buena Vista 21.1.2015 včetně...
Šíření viru HIV v České republice
19.1.2008, sobota, sekce: novinky, autor: [k009], [diskuze], [sdílet]
Žijeme ve světě, kde na nás nebezpečí číhá za každým rohem. Obzvlášť dnešní doba, pro mladou generaci pohybující se v rizikovém prostředí jako jsou taneční parties a kluby, je velmi zákeřná. O škodlivosti alkoholu, kouření, nebezpečném vlivu drog a o omamných látek snad ví každý a každý je také začíná užívat dobrovolně. Bohužel malá informovanost z médií a z jiných prostředků naskýtá mylný dojem, že se problém šíření nemoci AIDS týká pouze úzké skupiny lidí.
Jak se vir HIV nepřenáší:
Líbáním, podáním ruky, používáním stejného nádobí, dotykem, hezkým vztahem k HIV pozitivním lidem, koupáním v bazénu, u zubaře, ze zvířete na člověka.
Přestože v ústech může být vir HIV přítomný, sliny tento vir ničí, k nákaze tedy dojít nemůže. Nezbytné množství viru, které dokáže nakazit člověka, obsahuje pouze krev, sperma a vaginální sekret. Pokud člověk dodržuje běžné hygienické zásady, nemusí se obávat nákazy při společném životě s nakaženým. Jedním z pravidel je nepoužívat stejný kartáček na zuby a stejné žiletky.
Příznaky primoinfekce:
- mnozí lidé infikovaní HIV nemají příznaky žádné
- selektivně zvětšené mízní uzliny na více místech po těle - krk, třísla, podpaží (máte-li zvětšené lymfatické uzliny např. jen na krku, o primoinfekci HIV se s největší pravděpodobností nejedná)
- horečka kolem 38°C, noční pocení, zánět hltanu, symptomy připomínající mononukleózu
- morbiliformní a prchavý exantén (vyrážka, která se objeví na velmi krátkou dobu několika hodin a pak zmizí)
Vývoj nemoci:
Cca po deseti letech od infekce HIV se u 60 % infikovaných osob zhroutí imunitní systém a rozvinou se hlavní příznaky onemocnění AIDS. AIDS se vyznačuje třemi skupinami symptomů:
- oportunní infekce (mikroorganismy, viry, bakterie, kterým se zdravý organismus dokáže bránit)
- nádorová onemocnění (nejčastěji kožní léze)
- další projevy (neurologické problémy - výpadky paměti, zhoršenou koordinaci projevů, snížení ostrosti zraku, zmatenou mluvu, i psychotické chování)
S AIDS dokáže člověk přežít maximálně 12 let.
Něco o viru:
Hiv znamená: Human Imunodeficiency Virus. Je virem, který způsobuje ztrátu obranyschopnosti člověka. Virus HIV napadá v těle člověka určitý typ bílých krvinek, tzv. T-lymfocyty. Ty zastávají při obranných operacích v organismu funkci jakéhosi řídícího orgánu v imunitním systému. Právě v těchto buňkách se virus HIV množí. Později buňky zabíjí a tím snižuje jejich počet. Výrazný pokles bílých krvinek v těle člověka pak vede k selhávání imunity a rozvoji onemocnění AIDS. Virus HIV se vyskytuje ve dvou typech značených jako HIV-1 a HIV-2. Tyto viry se od sebe liší ve složení povrchových struktur (především obalovými proteiny), přičemž HIV-1 není mutací HIV-2. Odlišují se také místem výskytu. HIV-1 se vyskytuje na Americkém, Asijském a Evropském kontinentu. HIV-2 se vyskytuje na Africkém kontinentu.
Aids znamená: Acquired Imunodeficiency Syndrom (syndrom získaného selhání lidské imunity). IDS není pouze jedna nemoc, je to soubor onemocnění, která postihují jedince infikované virem HIV. Člověk s virem HIV může žít několik let, aniž by se to na něm projevilo. Když začne být jeho imunita oslabena tolik, že úroveň CD4 lymfocytů – ukazatele imunity - klesne pod 200µl (zdravý člověk má asi 1200µl), do organismu vstupují závažné infekce, říkáme jim oportunní a patří mezi ně kandidóza, meningitida, tuberkulóza, pneumonie a další, znamená to, že došlo k rozvoji nemoci AIDS. Člověk tedy neumírá na AIDS, ale na důsledky těchto infekcí.
Vir sám o sobě je velice náchylný. Mimo tělo jej zcela jistě zabije teplota vyšší jak 60 stupňů Celsia, Savo nebo jiný desinfekční prostředek a dokonce i sliny, sucho a voda. Svojí zákeřnost a smrtící sílu má pouze v těle.
Ohrožené skupiny:
Narkomani
Prostitutky
Osoby často střídající partnery
- i když mezi tyto skupiny nepatříte, nemusí to znamenat, že se Vás tento problém netýká. Ohrožený může být skoro každý, protože v dnešní době drží celibát málokdo. Nebezpečný je nechráněný sex s člověkem, který měl mnoho partnerů, nebo partnera z nějaké rizikové skupiny. K tomu se Vám samozřejmě nemusí přiznat.
Prevence:
Celibát
Věrnost – pokud nelze zaručit věrnost, používat kondom
U narkomanů používání čistého „nádobíčka“
Graf vývoje:
(obrázek)
Léčba:
Žádná účinná léčba neexistuje. Jsou léky, které pouze zpomalují rozvoj nemoci. Nejčastější léčba je kombinovaná - používá více léků při terapii infekce HIV. V odborné literatuře se setkáváme s termínem HAART (High Aktive Antiretroviral Therapy), což se dá přeložit jako vysokoaktivní antiretrovirová terapie. Léky, které se užívají při kombinované léčbě se liší ve způsobech účinku a v různých fázích životního cyklu viru HIV. Léky především zasahují do výrobních procesů napadávaných CD4 lymfocytů. Vir však neustále mutuje a proto je třeba léčbu obměňovat.
Existují případy, kdy se vir HIV u některých jedinců nerozvinul v AIDS ani po 25 letech a dokonce je i pár případů, kdy vir zmizel z pacientova organismu úplně. Tyto případy jsou považovány za zázrak. Drtivá většina případů končí v rozvinutém stadiu AIDS, kdy je smrt způsobena převážně nádorovým onemocněním.
Mikrobicidy - Mikrobicid je chemický prostředek používaný ženou před pohlavním stykem, který zabíjí, neutralizuje anebo blokuje virus HIV a další sexuálně přenosné patogeny - který by měl být k dispozici na trhu do konce roku 2007“ – tak zní definice organizace nazvané „The Microbicide Initiative“). Tato definice nezahrnuje muže jako potenciální uživatele, neboť „vize“ mikrobicidů zahrnuje i ochranu před infekcí sexuálně přenosnými patogeny při styku análním – jak u ženy tak i u muže. Tzv. „bidirekcionální ochrana“ u mikrobicidů se ovšem předpokládá - účinný mikrobicid by měl chránit před HIV infekcí nejen ženy, ale i např. muže mající vaginální styk s HIV+ partnerkami a muže mající sexuální styk s jinými muži. Nevýhodou je nižší spolehlivost a účinnost než u kondomů, což by mohlo vést u některých osob s opuštění užívání kondomů a spoléhání se na ochranu jen mikrobicidem, jehož účinnost v první generaci mikrobicidů se předpokládá jen 50-60%, ale připouští se i daleko nižší účinnost.
Testy:
Přítomnost viru HIV v těle člověka lze prokázat testováním vzorku odebrané krve nebo prostřednictvím tzv. slinných testů. Toto se provádí prostřednictvím testů umožňujícími detekci protilátek vytvořených organismem jako odpověď na přítomnost viru v organismu. Tyto tzv. screeningové (vyhledávací) testy jsou velmi spolehlivé, protože mají vysokou citivost a specificitu.
Inkubační doba od vstupu viru do organismu po objevení se klinických příznaků charakterizovaných jako akutní infekce či primární onemocnění, obnáší průměrně 3 týdny. Z toho vyplývá, že vhodná doba k otestování se na HIV je v období po 3 týdnech od možné nákazy, s jistotou se doporučuje 2 až 3 měsíce od rizikového styku.
Kde Vám udělají anti-HIV test?
Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje
Skrétova 15, 303 22 Plzeň
tel.:+377 323 862
e-mail: khs.plz@khsplzen.cz
Help line AIDS: 800 1 44444
Odborné informace: http://www.aids-hiv.cz/
Další články:
1. prosinec - Světový den boje proti AIDS